Mama i tata najważniejszy zawód świata - rola rodziców w edukacji.

W piątek 25 listopada ponad 70 osób uczestniczyło w zorganizowanym przez Przedszkole Ziarenko i Szkołę Podstawową Skała wykładzie Wojciecha Dąbrowskiego. Nikt lepiej nie mógłby powiedzieć o roli rodziców w edukacji.
Dziennikarz, przez 6 lat dyrektor finansowy w Szkole Podstawowej Strumienie, a przede wszystkim mąż i tata piątki dzieci przełożył teorie modelu edukacji najwyższej jakości na praktyczne wskazówki dla rodziców.

Czym pomagamy a czym utrudniamy naszym dzieciom dobry rozwój i właściwy udział w edukacji? Na te pytania mogliśmy sobie udzielać odpowiedzi w trakcie wykładu naszego gościa. Z pasją i poczuciem humoru Pan Wojciech przypomniał nam jak ważną pełnimy rolę w szkołach naszych dzieci. Kto jest najważniejszy w szkole? Kto na drugim, kto na trzecim miejscu? Konwencja wystąpienia skłaniała do refleksji.

Pan Wojciech przypominał nam o tym, że nie możemy uciec od odpowiedzialności za nasze dzieci, a przez to od odpowiedzialności i troski za szkołę czy przedszkole naszych dzieci. Tłumaczył bardzo szczegółowo czym różni się dobra "szkoła rodzin", w której możemy być spokojni, że nasze dzieci będą wzrastać w tych samych wartościach co w domu, od "szkoły rodziców", w której brakuje porządku w podziale kompetencji między rodziców a nauczycieli i dyrekcję, co odczuwają bardzo szybko jej uczniowie.

W trakcie konferencji usłyszeliśmy jakie my - rodzice mamy do wykonania zadania, jak liczy się lojalność i zaufanie w szkole, co robić kiedy nasze dziecko skarży się na nauczyciela, z kim rozmawiać kiedy nas coś w placówce niepokoi. Konkretnie i szczegółowo usłyszeliśmy za co w szkole, przedszkolu odpowiadamy my rodzice, a za co nauczyciele i rada zarządzająca. Pan Wojciech przypomniał także dwa główne zadania jakie mają Rodzice Odpowiedzialni za Klasę: przyjaźnić się z innymi rodzinami oraz wyjaśniać im model szkoły rodzinnej. Na koniec każdy kto miał pytanie mógł usłyszeć praktyczną poradę od naszego specjalisty: m.in. jak tłumaczyć innym priorytety w naszym wyborze przedszkola, szkoły dla swoich dzieci, jak reagować kiedy dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze, z kim rozmawiać kiedy dziecko przynosi do domu „niechciane” przez nas pomysły.

Dziękujemy naszemu gościowi za przyjazd do Bielska i podzielenie się z nami swoim świadectwem o doświadczeniach edukacyjnych ze strony rodzica i dyrektora szkoły.