Logopedyczne tajemnice. Część 1.

Oddech jest paliwem dla mówienia. Samochód bez benzyny nigdzie nie pojedzie. Tak samo człowiek – nie wydychając powietrza nic nie może powiedzieć.

Oddech, zaraz obok pracy mięśni artykulacyjnych, stanowi najważniejszy element umożliwiający nam komunikację. Bez odpowiedniej mocy strumienia powietrza nie powstanie głoska “r”, będą występowały problemy z głoskami dźwięcznymi (np. “d”,”g”,”w”) oraz głośnością tworzonych dźwięków. Z kolei zbyt silny i party oddech może wywołać guzki śpiewacze na strunach głosowych. Źle kierowane powietrze zniekształca “s” oraz “sz”. Dlatego tak ważne jest, by oddech tworzony był w prawidłowy sposób.

Choć brzmi to bardzo poważnie, na zajęciach logopedycznych zdobywamy umiejętność odpowiedniego dysponowania powietrzem w kreatywny i zabawny sposób. Pomagają nam w tym gry, słomki, piórka, piłeczki, baloniki, a nawet samochody napędzane powietrzem.