Rekolekcje w SKALE

   W Wielkim Tygodniu uczniowie wzięli udział w szkolnych rekolekcjach, w których organizację i prowadzenie zaangażowani byli wychowawcy, nauczyciele oraz rodzice.
 
 
We wtorek warsztaty zatytułowane Król wszechświata poprowadził dla chłopców członek Ruchu Światło-Życie, Grzegorz Pasterny. W ramach rekolekcji uczniowie budowali  z klocków drzewa, które przybliżyły im przypowieść z Księgi Sędziów (Sdz 9, 6-15) o drzewach wybierających króla. W ramach licytacji grupy rywalizowały o zakup najcenniejszych roślin. Kolejno na dużych planszach zaprojektowano plakaty wyborcze propagujące kandydatów na Króla wszechświata. Do gry o najwyższą stawkę stanęli ze sobą Cezar, Herod, Najwyższy Kapłan i Pan Jezus. A wszystko po to, aby lepiej zrozumieć, dlaczego według Ewangelii ten, który ma pozornie najmniej okazuje się najbogatszy i jaki sens w naszym życiu ma wyrzeczenie?

We środę chłopcy mogli dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów na temat obrzędów związanych z Triduum Paschalnym. Jak chrześcijanie witają się ze sobą w Niedzielę Zmartwychwstania, dlaczego święcimy chrzan i z jakiego powodu po mszy Wieczerzy Pańskiej nie otrzymujemy błogosławieństwa kończącego liturgię? Na te i podobne pytanie odpowiadali Państwo Anna i Łukasz Ołownia – rodzice Jasia, ucznia klasy pierwszej. Chłopcy mieli okazję również wykonać własną chorągiewkę symbolizującą zmartwychwstanie Chrystusa.
 
 
 
Dziewczynki z klasy pierwszej na zajęciach z panią Anettą Klim zostały wprowadzone w tajemnice Triduum Paschalnego poprzez wspólną modlitwę i poznawanie najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Uczestniczyły także w Szkole Modlitwy w ciszy, gdzie poprzez Celebrację towarzyszyły Jezusowi w Jego Męce.

 

 

 

 

 

 

Uczennice klasy trzeciej uczestniczyły w katechezie prowadzonej przez panią Basię Czajkę, która wprowadziła je w temat Triduum poprzez ciekawą formę pracy w grupach. W kolejny dzień Szkołę Modlitwy w ciszy prowadziła pani Marysia Bury. Dziewczynki pięknie podejmowały wszystkie proponowane im zadania podczas tych ważnych dni rekolekcji.

 

 

Dopełnieniem spotkań w szkole była nauka w kościele poprowadzona przez ks. Kazimierza, a zwieńczeniem czasu rekolekcji – wspólna Eucharystia, o której oprawę liturgiczną i śpiew zadbali sami uczniowie.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby każdy mógł dobrze przeżyć ten ważny czas.